Fön – Asuman Kuaför ve Güzellik Merkezi

Fön

fönBildiğiniz gibi saçlar, dış görünüşte oldukça önemli bir yere sahip. Karakterinizden tutun da ruh halinize kadar her şeyi yansıtabilir saçınız. Uzun, kısa, orta uzunlukta, siyah, sarı, kızıl, kahve, düz, dalgalı, kıvırcık tipi saçlarla, hem imajınızı hem de sosyal profilinizi oluşturabilirsiniz. Gelişen teknoloji sayesinde de doğuştan sahip olduğunuz, lakin hoşlanmadığınız veya değişiklik istediğiniz saç karakteri üzerinde, pek çok değişiklik yapabilirsiniz.

Uzun saça şekil vermek kolaydır. Kolayca düzleştirebilir ya da kıvırcık hale getirebilirsiniz. Ya kısa saç? Milenyum çağında modernizm simgelerinden biri de özellikle kadınlarda, kısa saç olduğu hepimizce aşikârdır. Fakat kısa saça şekil vermek oldukça zor.

Kısa ve kıvırcık saçlara ya da kısa ve dalgalı saçlara fön çekmek ise, konunun en zor kısmıdır. Şeklinden sıkıldığınız kısa saçlarınıza fön çekmek, bir zulüm halini alır. Fırça tutmaz, fırça tutmadığı için fön makinesi işlevini yerine getiremediğinden düzensiz üflemelerle, düz ve şık bir saç düşler iken, diken diken, asimetrik ve lodosa tutlmuşçasına dağınık sonuçlar elde edersiniz. Öyle ki “şeytan diyor vur sıfıra” tarzında çıkışlara kadar gider bu durum :)

Oysa doğru bir teknik ve uygun malzemelerle, istediğiniz şıklıkta kısa ve düz saçlara sahip olabilirsiniz.

Bunları kafanıza takmayın :). Saçlarınız istediğiniz şekli alırken, siz kahvenizi yudumlayın…
Fön, su ve ısı yoluyla saçta kısa süreli biçim değişikliği anlamına gelir. Düz, kıvırcık, dalgalı her boyda ve çeşitli modellerde kesilmiş saçlara, fön makinesi ve fön fırçalarıyla hareketli, yumuşak ve natürel şekiller verilmesi işlemidir.

Tüm saçlar esnek ve uzayabilir niteliktedir. Saç ıslakken esnekleşir ve normal boyunun yarısı kadar uzar. Bu olay korteks içerisinde bulunan hidrojen ve tuz bağlarının kırılması sonucunda oluşur. Saç, fön makinesiyle kurutulduğunda bu bağlar yeni şeklini alarak birleşir. Geçici olarak bağları kırmak, fırça ile esnetmek ve kurutmak suretiyle kıvırcık ve dalgalı saçı düz, düz saçı ise dalgalı hâle getirebilir.

 

fön3

 

 

 

 

 

 

Saçta biçim değişikliğinin dayanıklılığı;
-Saçın kalitesine
-Havanın nemine ve yağlanma düzeyine bağlıdır.

Saç şeklini koruyucu kozmetik ürünler, saç üzerinde destekleyici ve koruyucu bir tabaka oluşturduğundan saçın dayanıklılığını artırır. Yanlış ürün seçimi ve kalitesiz ürünler,
-Saçı kurutur.
-Saçta nem kaybına yol açar.
-Saçı yağlandırır.
-Saçı ağırlaştırabilir


fön2