Manikür&Pedikür – Asuman Kuaför ve Güzellik Merkezi

Manikür&Pedikür

Bakımlı olmanın ön şartlarından biri de manikür pedikürdür.

Manikür elleri ve tırnakları güzelleştirmek için yapılan bakım ve temizlik işlemidir. Genellikle iki haftada bir yapılmasına rağmen isteğe ve tırnağın yapısına göre haftada bir kere de yapılabilir. Uzmanları tarafından doğru tekniklerle yapıldığı takdirde estetik ve sağlık açısından çok faydalıdır. Yanlış yapılması durumlarında ise tırnak kırılması ve tırnak çıkması gibi ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir.
Manikür el ve tırnakları temizleme, tırnaklara şekil verme, el masajı, ölü derilerin alınması ve oje sürme aşamalarından oluşur.

mp6Pedikür ise ayak bakımı ve güzelliği için yapılan bir işlemdir. Düzenli olarak pedikür yaptırma imkanı olmadığı zaman ayaklarımızı bakımsızlığa mahkûm etmiş oluruz.
Pedikür işlemi için önce tırnaklardaki varsa oje aseton ve pamuk yardımı ile temizlenir ve ayaklar ılık saf sabunlu suda 15-20 dakika bekletilir. Suda bekleyen ayak topukları ve tırnak etleri yumuşar.

Ayak törpüleme işlemi esnasında cildin hassas ve ince olduğu bölgelerden kaçınmak gerekir. 15 günde bir pedikür yaptıranların ve topuk derisi sert olanların her pedikürde topuk törpüsü yaptırmaları tavsiye edilir.
Tırnak dipleri törpü yardımı ile açılarak pediküre hazır hale getirilir. Tırnak diplerindeki ölü deriler tırnak eti makası ile ay şeklinde çok derin olmamak kaydıyla kesilir. Kanama yada derin kesme riski nedeni ile bu işlemin hijyenik koşullarda uzman kişiler tarafından yapılması önerilir. Manikür ve pedikürde biz derin kesim önermiyoruz.

Ayak tırnakları batık önlenmesi açısından tek seferde derin olmamak ve kenarlarını küt bırakmamak kaydıyla kesilmesi gerekir.
Ayak tırnakları da tıpkı el tırnakları gibi tırnağın altından törpülenir. Genelde küt törpü tercih edilir. Kenarları tırnağa batık olmaması için oval törpülenir.
Daha sonra peeling ve masaj ayaklara uygulanır. Sonrasında ise ayaklarınız yıkanıp kurulanır.
İki ayağa da aynı işlem uyguladıktan sonra dilerseniz oje sürme aşamasına geçebilir.
Ayak tırnaklarına oje sürülmeden önce mutlaka koruyucu cila sürülmelidir. Tırnaklarınıza istediğiniz renk oje sürebilirsiniz.
Yapılan ayak bakımından sonra bir ayak nemlendiricisi ile mutlaka nemlendirilmelidir.

Günlük hayatımızda bütün vücudumuza olduğu gibi el ve ayak bakımına da önem vermeliyiz. Ellerimiz vücudumuzun en çok kullandığımız bölgesidir ve her türlü dış etkiye maruz kalırlar.
Bu yüzden de ilerleyen yıllarda sorunlar ortaya çıkar ve daha çabuk yaşlanırlar. Pedikür özellikle yaz aylarında büyük önem taşır. Kışın sürekli kapalı ayakkabılar içerisinde hava almayan ayaklarımızın sağlıklı ve hoş görünmesi için pediküre ihtiyaç vardır. Batan ayak tırnakları kapalı ayakkabılar içerisinde kaldıkça büyük problemlere yol açar. Bu sorunları engellemek için düzenli olarak manikür pedikür uygulaması yaptırmak gerekir.

aaaa

 

aaa

aa